O Teatrze

Teatr założony został w 1993 roku przez profesjonalnych aktorów teatru Młodego Widza w Kijowie. Do roku 2003 pracował jako Kijowski Teatr Eksperymentalny na Akademii Mogilańskiej w Kijowie, realizując spektakle z klasycznego i współczesnego repertuaru światowego. W bardzo krótkim czasie stał się niekwestionowanym liderem ukraińskiego teatru studyjnego -przedstawienia Czekając na Godota, Amfitrion, Łysa Śpiewaczka zdobyły liczne nagrody na europejskich festiwalach.Od 1994 roku Zespół Anatolia Pietrowa rozpoczął produkcję ulicznych spektakli teatralnych które były prezentowane m.in. w Słowacji, Niemczech, Dani , Cyprze, Tunezji, Turcji, Bahrajnie oraz na festiwalach teatralnych w Polsce. Znany jest z realizacji widowisk plenerowych : „Karnawał” , „Marko Piekielny”, „Pomiędzy niebem i ziemią”, i Hołubka, które łączą ekspresję aktorską z tańcem i elementami o charakterze wizualnym, tradycyjnie używanymi w spektaklach plenerowych.

W 2012 roku artystyczna rodzina Swietlakowych: Irina, Oleksandr i Oleksandr Junior wykorzystując swoje doświadczenia pedagogiczne , aktorskie i reżyserskie powołała grupę teatralną p.n. Kijowski Teatr Uliczny “Highlights. Zespól pod kierownictwem doświadczonych artystów obok przygotowania  i prezentacji  spektakli zajmuje się oprawą artystyczną imprez kulturalnych .


Teatr Vuala powstał we Lwowie w 2019 roku. Zgromadzili się tu artyści uprawiający różne gatunków sztuki. Tworzą, pod kierownictwem artystycznym Jurija Pylypczuka, ludyczne przedstawienia  teatralne charakteryzujące się klarownością przekazu i przyjaznym charakterem odbioru. Widzowie mają okazję zobaczyć wyraziste postacie komedii del-arte, obejrzeć popisy żonglerów, akrobatów, szczudlarzy. Aktorzy tworzą atmosferę zabawy i radości i zapraszają widzów do interakcji,. Teatr Cyrkowy Vuala to połączenie teatru, cyrku, tańca.

POLSKO-UKRAIŃSKI PROJEKT KULTURALNY "UCIESZ SIĘ TEATREM ULICZNYM"