Przystanek Klaunada

  • Home
  • Przystanek Klaunada

Scenariusz i reżyseria : Oleksandr Svietlakov, Yuriy Phylypchuk

Udział biorą:

VUALA: Yurii Pylypchuk/ Liubov  Kirianova, Anna Iliuts, Vasyl Kohut/ Dovhaliuk Ivan/ Olena Stadnik, Yulia Skyba/ Natalia-Anna Rużyło , Kostiantyn  Pataman/ Andreiko Yaroslav/ Diana Konstantinova, Ihor Novikov/ Juliia Rud, Volodymir Chukhonkin.

HIGHLIGHTS: Viktor Shtefan/ Zazian Tihran/ Aleksandr Svietlakov, Oleksandr, Jr Svietlakov, Anna Svietlakova, Katerina Svietlakov, Ivan  Khrchenko/ Petro Dmytrenko, Iryna Svietlakova, Alicja Kabała, , Dariia Khramtsova, Iuliia Kuzovkina oraz Mariia Svietliakov.

FOLDER INFORMACYJNY SPEKTAKLU PRZYSTANEK KLAUNADA (pdf) do pobrania tutajSpektakl plenerowy   p.t. „Przystanek Klaunada”  przygotowany został ramach polsko – ukraińskiego projektu kulturalnego, w którym obok aktorów Kijowskiego Teatru Highlights występują artyści lwowskiego Teatru Vuala. Inspiracją do powstania spektaklu była chęć pokazania wzajemnej relacji teatru i cyrku. Przedstawienie sięga do praźródeł klaunady, mającej swój początek w  starożytnym  Egipcie w V wieku p.n.e .

Zawiera  elementy  nowego cyrku posługującego się tańcem, muzyką, pantomimą, a nawet sportem.  W pełnym magii, cyrkowych sztuczek, ekwilibrystycznych popisów, a także akrobatyki i gimnastyki artystycznej oraz  tańców  na  szczudłach artyści opowiadają historię Arlekina wędrującego w poszukiwaniu wymarzonej ukochanej. Komediowe sceny pozwalające na dobrą zabawę i interakcję z publicznością dopełniają widowiskowy charakter przedstawienia. Spektakl bez słów , 60 minut.

 czas trwania 60 minut

PREMIERA 16 czerwca w Kaliszu (La Strada i 4 i 5 lipca 2019 roku, na 32. Ulicy w Krakowie

fot. Joanna Wypiór

w mediach:

Zdecydowaną „gwiazdą wieczoru” był spektakl KIJOWSKIEGO TEATRU ULICZNEGO HIGHLIGHTS i LWOWSKIEGO TEATRU VUALA z Ukrainy pt. „Przystanek Klaunada”. Ukraińscy artyści zachwycili pięknymi kostiumami, perfekcją w akrobatyce, żonglerce, tańcach na szczudłach. Stworzyli widowisko, którego treść doskonale oddaje jego tytuł. Zobaczyliśmy clownów w wielu odsłonach: bohaterów baśni i legend, żonglujących, wykonujących ewolucje akrobatyczne – także na szczudłach. Urzekły nas sceny zabawne, dynamiczne, ale też liryczne, skłaniające do zadumy. A wszystko w dobrym tempie, z budującą atmosferę muzyką (z rozpoznawalnymi fragmentami znanych klasyków i popularnych przebojów). Światło, dym, balony i błyszczące elementy kostiumów i scenografii, to atrybuty sztuki ulicy, którymi ukraińscy artyści posługują się perfekcyjnie z dużą świadomością. Nie dziwi więc długi aplauz, który zgotowała im jeleniogórska publiczność po przedstawieniu. Nowiny Jeleniogórskie , Urszula Liksztet; żródło: https://nj24.pl/swieto-ulicznego-teatru-dzien-pierwszy/

“Przystanek Klaunada” zakończył XXII Festiwal Teatru Otwartego. Podczas finałowego spektaklu tłumnie zgromadzona w świdnickim Rynku publiczność miała okazję zobaczyć akrobacje, pokazy żonglerstwa, a także taniec, któremu towarzyszyła fantastyczna gra świateł. Nie zabrakło humoru i interakcji z widzami.  Artur Ciachowski , swidnica24.pl

Cały miniony weekend ścisłe centrum naszego miasta było pełne teatralnych uniesień. Dobiegła końca XXII edycja Festiwalu Teatru Otwartego. Ta niezwykła w skali całego kraju impreza rokrocznie cieszy się niesłabnącą popularnością. W niedzielny wieczór wydarzenia spuentował widowiskowy i żywiołowy spektakl „Przystanek Klaunada” w wykonaniu kijowskiego teatru ulicznego „Highlights” i teatru „Vuala”  ze Lwowa. Moja Swidnica

Artyści z Ukrainy (Kijowski Teatr Uliczny „Highlights” i Teatr “Vuala”) zaprezentowali cyrkowe show zatytułowane Przystanek klaunada, ukazując przekrój tradycji jarmarczno-cyrkowych od początków klaunady po sztukę „cirque nouveau”. W spektaklu wykorzystane zostały różnorodne formy cyrkowych sztuczek: popisy ekwilibrystyczne, gimnastyka artystyczna i taniec na szczudłach. Atrakcyjne choreograficznie i wizualnie widowisko okraszone piękną muzyką dało dużo radości zarówno dzieciom, jak i dorosłym. 32. Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych „Ale Cyrk!” Anna Małachowska, Na Scenie.info

Cyrk na ulicy. 32. ULICA – Festiwal Teatrów Ulicznych w Krakowie – „Ale cyrk!” Znany już krakowskiej publiczności Kijowski Teatr Uliczny „Highlights” we współpracy z ukraińskim Teatrem “Vuala” zaprezentował widowisko „Przystanek klaunada”. Niesamowici szczudlarze i aktorzy w pięknych, dopracowanych strojach nie tylko rozśmieszali czy tańczyli, ale też opowiedzieli historię samotnego arlekina i jego małej przyjaciółki. Ostatecznie arlekin dzięki magicznej przemianie staje się szczudlarzem i odnajduje miłość. W tym widowisku szczególne wrażenie wywarła na mnie długa i pomysłowa scena starcia armii szachowych. Joanna Marcinkowska, Dziennik Teatralny.

fot. Daniel Gębala , Moja Świdnica

7. Zamojskie Lato Teatralne w piękny, sobotni wieczór, zainicjował widowiskowy i żywiołowy spektakl „Przystanek Klaunada” w wykonaniu Kijowskiego Teatru Ulicznego „Highlights” i Teatru „Vuala” ze Lwowa. To było baśniowe widowisko z happy endem (25.06.).

Spektakl plenerowy „Przystanek Klaunada” przygotowany został w ramach polsko – ukraińskiego projektu kulturalnego. Inspiracją do powstania spektaklu była chęć pokazania wzajemnej relacji teatru i cyrku. Artyści połączonych teatrów z Kijowa i Lwowa zaprezentowali cyrkowe show, korzystając do woli z tradycji cyrkowo-jarmarczych od początków klaunady po sztukę „cirque nouveau”.Występy Kijowskiego Teatru Ulicznego „Highlights” znane są już zamojskiej publiczności. Artyści tego teatru wystąpili już dwukrotnie podczas barwnego widowiska nawiązującego do karnawału weneckiego, organizowanego od 2009 r. na Rynku Wielkim, czyli w Zamojskiej Arlekinadzie w 2017 i w 2019 roku. Zachwycili publiczność wówczas, zachwycili także we współpracy z Teatrem „Vuala” ze Lwowa fascynującym spektaklem „Przystanek Klaunada”. Jest on pełen metafory, stanowiącej łącznik pomiędzy kulturami. Przedstawienie sięga bowiem do praźródeł klaunady, mającej swój początek w starożytnym Egipcie w V wieku p.n.e.Chyba każdy z nas (jeszcze jako dziecko), był kiedyś w cyrku. Ale nie każdy wie, że już około 4600 lat p.n.e. w Egipcie popisywali się protoplaści współczesnych artystów cyrkowych. Dowody na to można znaleźć w grobowcach w Memfis, gdzie znajdują się malowidła ścienne z tamtego okresu, przedstawiające różne wyczyny akrobatyczne – popisy ekwilibrystów, atletów i kobiet-żonglerek. W Grecji prace archeologiczne w Knossos na Krecie udowodniły, że sztuki cyrkowe były tam pokazywane już około 2400 roku p.n.e. Widać to na malowidłach ściennych – przedstawiają skoki przez byka i ogromną widownię rozlokowaną na wzgórzach. Cyrk nowożytny powołał do życia w roku 1769 Anglik. W kolejnych latach pojawili się linoskoczkowie, akrobaci, atleci, żonglerzy, treserzy zwierząt. Około roku 1780 do trupy cyrkowej dołączyli klowni, przez co widowiska zyskały dodatkowe atrakcje, a obecność tego bohatera pozwoliła na budowę licznych opowieści.Arlekin, główny bohater „Przystanku Klaunada” jest jedną z postaci włoskiej commedii dell’arte (pojawił się w końcu XVII wieku). Jego znakiem rozpoznawczym jest w kostium zeszyty z kolorowych trójkątów albo rombów.

Arlekin z ukraińskiej sztuki wyposażony był również w walizkę w tym samym stylu jako, że był w podróży, wędrował przez baśniowy świat, przez liczne epoki w poszukiwaniu wyśnionej ukochanej. Przeżywanie przygód Arlekina było dla widzów niezwykłą przyjemnością, ponieważ widowisko zawierało elementy nowego cyrku posługującego się tańcem, muzyką, pantomimą, a nawet sportem.Niesamowici szczudlarze i aktorzy w pięknych, dopracowanych strojach nie tylko rozśmieszali czy tańczyli. Imponująco rozegrali długą i pomysłową scena starcia armii szachowych – białej i czarnej. Atrakcyjne choreograficznie i wizualnie widowisko okraszone piękną muzyką przyniosło radość młodszej i starszej widowni. Ukłonem w stronę publiczności było zagranie słynnego przeboju Marii Koterbskiej pt. „Parasolki”.

W pełnym magii, cyrkowych sztuczek, ekwilibrystycznych popisów, a także akrobatyki i gimnastyki artystycznej oraz tańców na szczudłach artyści opowiedzieli szczęśliwą historię Arlekina i jego małej przyjaciółki. W finale, kiedy Arlekin rozpoznał, że kolor chusty, którą nosił ze sobą przez całe życie pasuje do sukni pewnej damy, dzięki magicznej przemianie stał się szczudlarzem i odnalazł wyśnioną miłość.

Ukraińscy artyści zachwycili pięknymi kostiumami, perfekcją w akrobatyce, żonglerce, tańcach na szczudłach. Stworzyli widowisko, którego treść idealnie oddaje jego tytuł. Podziwialiśmy clownów w wielu odsłonach: bohaterów baśni i legend, żonglujących, wykonujących ewolucje akrobatyczne. Oczarowały nas sceny zabawne, dynamiczne, ale też liryczne, skłaniające do zadumy. A wszystko w dobrym tempie, z budującą atmosferę muzyką – z rozpoznawalnymi fragmentami znanych klasyków i popularnych przebojów, co miało istotne znaczenie dla spektaklu bez słów. Światło, dym, balony i błyszczące elementy kostiumów i scenografii, to atrybuty sztuki ulicy, którymi ukraińscy artyści posługują się perfekcyjnie z dużą świadomością. Komediowe sceny pozwalały na przednią zabawę i interakcję z publicznością, co znakomicie dopełniało widowiskowego charakteru przedstawienia. Ale, należy też zaznaczyć, że cyrkowo-jarmarczne popisy pozwoliły na poznanie historii Arlekina, z której wynika morał bądź przesłanie. Warto marzyć i realizować marzenia, ale należy być wytrwałym w dążeniu do celu. Warto też mieć oddanych przyjaciół. Było to czarowne, radosne show w pięknej renesansowej scenerii, za które zamojska publiczność podziękowała wielce zasłużonym aplauzem. MT roztocze.net link do źródła: TUTAJ

POBIERZ FOLDER INFORMACYJNY SPEKTAKLU PRZYSTANEK KLAUNADA

POLSKO-UKRAIŃSKI PROJEKT KULTURALNY "UCIESZ SIĘ TEATREM ULICZNYM"